Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler

0
249
Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler
Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler

Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler Üniversite artık günümüzde her öğrencinin girdiği ve iyi- kötü bir şekilde bitirdiği bir kurum. Özel üniversitelerin yaygınlaşmasıyla, barajı geçen her öğrenci maddi imkanlarının yettiği ölçüde üniversiteye yerleşebiliyor ve iş sahibi olabiliyor. Özellikle sayısalcılar için özel üniversitelerin iş garantisi sunduğu bölümler revaçta. Özel üniversitelerde puanı oldukça düşük olan psikoloji ve hukuk da yine varlıklı ailelerin çocukları için düşünülebilir.

Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler

Bununla birlikte üniversite eğitimini hiç düşünmeden doğrudan iş yaşamına giren ya da askere giden gençlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Yüze yakın üniversite açılsa da bu üniversitelerdeki eğitim kalitesi oldukça düşük. Dahası, üç- dört üniversite dışındaki devlet üniversitelerinin çoğu bölümünden mezun olduğunda öğrencinin iş bulma şansı oldukça düşük. Bunu bilen öğrenciler ya iki yıllık meslek yüksekokullarına gidip kısa yoldan mezun olarak hayata atılmayı tercih ediyor ya da babasından kalma mesleği devam ettiriyor.

Askeriye Revaçta

Uzman çavuşluk, astsubaylık, sözleşmeli askerlik, polislik vb. görevlerde yer almak isteyen kişilerin de sayısı hayli fazla. Eğitimi Üniversitede Almayan Kişiler Özellikle astsubaylık mesleğine eğilim çok fazladır. İki yıllık astsubay meslek yüksekokulundan mezun olunduğunda kişi doğrudan göreve başlayabiliyor ve aylık 3 bin ila 5 bin tl arası bir maaş alabiliyor. Bunu bilen gençler, kısa yoldan meslek sahibi olup yaşamını kurabilmek için çoğu zaman askeriyeyi tercih ediyorlar. Bununla birlikte üniversitelerin dört yıllık bölümlerini bitirip astsubaylığa ya da subaylığa başvuran bir sürü genç var. İşsizlik oranları %25’e yaklaştığından gençler çareyi asker ya da polis olmakta buluyorlar.

Garanti İş

Günümüzde askerliğe ve polisliğe garanti meslekler olarak bakılıyor. Kişinin bazı fiziksel özellikleri sağlaması ve ağır çalışma koşullarına karşı dayanıklı olması gerekirken, bazen adayın kendisi çalışma koşullarını beğenmeyerek işten istifa edebiliyor. Özellikle doğu göreviyle birlikte askerlerin Türkiye’nin her bölgesinde görev yapma zorunluluğu yüzünden bu yaşam tarzına adapte olmakta zorlanan kişi, askerliği yarıda bırakarak başka sektörlere atılabiliyor. Bunun yanında astsubaylıkla başlayıp yükselen hatta subaylığa geçiş yapan astsubaylar da mevcut. Kısacası günümüzde artık üniversitelere tek başına iş kapısı olarak bakılmıyor. Öğrenciler, üniversitelere alternatif olarak orduyu ve polisliği de meslek edindiren etkin istihdam araçları olarak görüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here