Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

0
281
Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor Alkol, çoğu kadın ve erkek birey tarafından kullanılmaktadır. Cinsiyet farkı olmaksızın herkes tarafından alkolün kullanıldığı araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Ayrıca kadınların da erkekler kadar alkol tüketimine yatkın olduğu biliniyor. Peki, hamile olan kadınlarda alkol tüketiminin bebeğe zararları nelerdir?

Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

Anne Karnındaki Bebeğin Beslenme Yöntemi

Cenin anne rahmine düştüğü andan itibaren plasenta ile beslenmeye başlar. Bunun yanı sıra ise bebek annenin duygularıyla ve hareketleriyle ve bazı araştırmalar göstermiştir ki düşünceleriyle bile beslenmekte. Fakat en somut örnek elbette halk arasında göbek kordonu olarak bilinen plasenta yardımı ile olmaktadır. Bu kan yoluyla olan bir aktarma olduğundan dolayı annenin kan değerinde olan besinler bu yöntemle bebeğin yapısını oluşturan besinlerdir. Anne birey yediği ve içtiği her şeyin aslında bebeğinde besin kaynağı olduğunun bilincinde olmalıdır.

Gebelerde Alkol Tüketimi

Alkol tüketimi kana aktarılan bir besindir. Besinin kana aktarılması ise aslında plasenta yoluyla beslenen bebeğin bu durumda çok etkilenen bir yapıya sahip olduğunu gösterir. Bu da aslında çeşitli sorunları beraberinde getirir. Zeka geriliği ise bu hastalıklardan sadece birisidir.

Gebelikte Alkol Tüketiminin Bebeğe Olan Etkisi

Gebelikte alkol kullanımı bebeğin zekasını engelliyor. Çünkü plasenta yoluyla beslenen bebek doğal olarak doğrudan anneden kan yoluyla gelen alkolü kendi bedeni içerisinde muhafaza etmeye başlıyor. Bu etki ilk zamanlarda fark edilmese bile ilerleyen dönemlerde oldukça büyük sorunlara neden oluyor. Özellikle bebeğin doğumu sonrasında büyüdükçe fark edilen bu rahatsızlığın adı Fetal Alkol Sendromu (FAS) olarak bilinir. Bu hastalık aslında anne bireyin bilinçli olarak yaptığı bir davranışın eseri.

FAS Sendromu

Bebek alkolün etkisi ile beraber ilerleyen dönemde hem bedensel hem de zihinsel olarak gerilemeye başlar. Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor Bunun yanı sıra organlarındaki gerileme de çocuğun sıkıntılı dönemlere girmesine neden olacaktır. Böbreklerde, kalpte, akciğerlerde küçülme ve yıpranma söz konusu olabilir. Bebeğin zeka gelişimi bu dönemde ilerlemek yerine daha da gerileyecektir. Dolayısıyla bilinçli bir şekilde anne birey bebeğin zeka gelişimin gerilemesine neden olan bir sendrom yaratmış diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here