Guaj Boyayla Ne Boyanır

0
190
Guaj Boyayla Ne Boyanır
Guaj Boyayla Ne Boyanır

Guaj Boyayla Ne Boyanır Guaj boya su bazlı ve opak bir boyadır. Oldukça kapatıcı ve yoğun bir yapıya sahiptir. Aslında guaj boyada sulu boya çeşitlerinden biridir. Guaj boyanın sulu boyadan farkı daha yoğun kıvamlı, yağlı bir içeriğe sahip olması ve sulandırılarak renk yoğunluğunun arttırılabilmesidir. Sulu boya guaj boyaya göre daha saydam bir yapıya sahiptir. Sulu boyada sulandırılmasına rağmen rengi guaj boya kadar opak olmaz. Özellikle ilkokul yıllarında resim derslerinde bol bol kullanmışsınızdır bu boyalardan.

Guaj Boyayla Ne Boyanır

Guaj boya kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle guaj boyayı içine sıkabileceğiniz bir palet edinmeniz gerek. Daha sonra palete sıktığınız guaj boyanın içerisine bir miktar su ilave etmeniz gerekmekte eğer su koymazsanız guaj boyanız katı bir halde olur ve boyamayı yaparken zorlanabilirsiniz. Guaj Boyayla Ne Boyanır Eğer çok fazla su koyduysanız bu kağıdınızı eritip yırtılmasına neden olabilir bu yüzden içerisine biraz daha boyadan ekleyebilirsiniz. Guaj boya yaparken bir kaç rengi karıştırarak farklı renklerde elde edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 2 ya da 3’ten fazla rengin karıştırılmamasıdır. Aksi takdirde renkler koyulaşır ve grileşebilir.

 Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Guaj boya yüzeyi yağlı olmayan bütün malzemelerin üzerinde kullanılabilir. Yağlı bir yüzeyde kullanılırsa eğer yüzey boyayı tutmaz ve akıp gider.

 Nerelerde Kullanılır?

Guaj boya pek çok alanda kullanılabilir. En çok tercih edilen alan resim alanıdır. Pek çok sanatçı ve ya öğrenciler resim yaparken resimlerini renklendirmede sık sık kullanmaktadır. Dekorasyon ve süslemelerde kullanabilirsiniz. Çizim yeteneğiniz var ise kurşun kalemle bir kağıda çizdiğiniz resmi guaj boyayla renklendirip bunu tablo yaptırıp evinizin istediğiniz köşesine asabilirsiniz. Ya da hazır çizilmiş resimleri renklendirip evinizde kullanabilirsiniz.

Ayrıca dışardan topladığınız kozalakları guaj boyayla renklendirip üzerine simler ve ya birbirinde farklı boncuk, süslemeler vs. süsleyip evinizde dekorasyon olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlayacağınız ev süsleri hediye içinde güzel bir alternatif olacaktır. Dergilerde de sık sık kullanılan bir boya türüdür. Tahtaları boyamada ve süslemede de sık sık kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tahtanın yağsız ve boyasız olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here