Obezler İçin Mantıklı Diyet Yolları

0
102
Obezler İçin Mantıklı Diyet Yolları
Obezler İçin Mantıklı Diyet Yolları

Obezler İçin Mantıklı Diyet Yolları Obezite çağımızın en yaygın hastalıklarının başında gelmektedir. Peki bu obezite nedir başa çıkmak için neler yapılabilir ve obez olmamak için ne gibi önlemler alınabilir? Öncelikle bir kişiyi obez diye niteleyebilmek için o kişinin beden kitle indeksinin 30 ve üzeri olması gerekmektedir. Beden kitle indeksini bulmak için ise kişinin ağırlığının boy uzunluğuna (metre cinsinden) bölünmesi gerekir. Sonuç 30 ve üzeri ise kişi obezdir. Obezlerin bu hastalıktan kurtulmak için uygulayabilecekleri birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunların başında spor, ilaç ile tedavi, cerrahi müdahaleler (mideye kelepçe takmak gibi), ve diyet gelmektedir. Bu makalede obezlere uygun diyet yöntemleri incelenecektir.

Obezler İçin Mantıklı Diyet Yolları

Öncelikle bu diyeti yapacak olan kişinin kendi vücudunu tanıması, psikolojik olarak kendini hazırlaması ve muhakkak diyetisyen kontrolünde uygulaması gerekmektedir. Çünkü kendi başına atılan adımlar istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Unutulmamalıdır ki diyet için izlediğiniz yol ve başarı alma olasılığı tamamen kişinin kendi iradesiyle doğru orantılıdır. Diyetinin amacı harcadığınızın daha azı kadar kalori almaktır. Diyet düşük miktarda karbonhidrat, az miktarda sağlıklı yağ ve protein ağırlıklı olmalıdır. Diyet ile birlikte yapılacak spor aktiviteleri büyük önem arz etmektedir. Diyetin olmazsa olmazı güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamaktadır. Gün içinde alacağınız kalorinin büyük kısmını sabah ve öğlen alarak, akşam yemeklerinde yeşillik ve lifli gıdalara ağırlık verilmelidir.

Obezler İçin Mantıklı Diyet Yöntemleri

Diyet yapacak kişi bol bol su içmeli, Türk kahvesi ve bitki çayları ile sıvı alımını desteklemelidir. Kas kütlesini arttırıcı egzersizler yapılmalı, bir uzman kontrolünde kardiyo çalışması yapılmalıdır. Evlerde abur cubur bulundurulmamalı, yemek yatmadan 3 saat öncesinde bitirilmelidir. Tuz, şeker ve un tüketiminden uzak durulmalı ve kuru meyve tüketimi arttırılmalı. Alkol tarzı içeceklerden uzak durulmalı bunun yerine yağsız süt, soda ve benzeri içecekler tercih edilmelidir. Diyetin daha etkili sonuç verebilmesi için düzenli uyku ve dengeli beslenme ihmal edilmemelidir. Kişinin stresten uzak durması, motive edici aktivitelere katılması ve hareketi hayatından çıkarmaması çok önemlidir. Kişi yapacağı bu diyeti dış görünüşünden çok sağlık için yaptığını unutmamalıdır. Diyet çok basit gibi görünse de uzman kontrolünde ve bir mantık çerçevesinde yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here