Tarihte Elektirik Kullanımı

0
543
Tarihte Elektirik Kullanımı
Tarihte Elektirik Kullanımı

Elektriğin Keşfi Yunanlı bilgin ve filozof Tales elektrik ile ilgili ilk uğraşı veren kişidir. Tales, M.Ö. 625 – M.Ö. 545 yıllarında elektrik ile ilgili önemli gözlemlerde bulunmuştur. Bu gözlemlerinde Tales, Tarihte Elektirik Kullanımı kehribar taşları birbirine sürtüldüğünde kürk gibi hafif nesnelere yaklaşınca bunları çekebildiğini(statik elektrik) keşfetti. Bu durum yalnızca kehribarda olduğunu düşünen Tales, bu çekime Yunanca kehribar anlamına gelen elektron adını koydu. Araştırmalar ilerledikçe bunun sadece kehribara ait bir çekim olmadığı görüldü ve bugün kullandığımız elektriğin temeli atıldı.

Tarihte Elektirik Kullanımı Hakkında Bilgi

1600 Yıllarında Elektrik 1600 yıllarına gelindiğinde William Gilbert, konusu elektrik olan manyetizma ile ilgili araştırmalar yayınlamıştır. . William Gilbert’in yaptığı araştırma elektriğin gelişmesinde rol oynamıştır.

1646 yılında Thomas Brown isimli İngiliz yazarın Pseudodoxia Epidemica adlı eserinde ilk defa elektrikten bahsedilmiştir. Elektrik kelimesi İngilizce, Fransızca’ya geçmiştir.

1672 yılında Magdeburg kenti başkanı Otto von Guericke, sürtünme ile elektriksel yük üreten bir makine yaptı. Bu makine, Tarihte Elektirik Kullanımı kayışlı bir makara yardımı ile elle döndürülen kükürt bir küreden oluşuyordu. Farklı eşyaların dönmekte olan kükürt küreye sürtünmesi sayesinde belirli seviyelerde statik elektrik üretiliyordu.

1700 Yıllarında Elektrik Benjamin Franklin en önemlisi uçurtma deneyi olmasıyla birlikte elektrikle ilgili birçok deney gerçekleştirmiştir. Uçurtma deneyinde Franklin, yıldırı ile statik elektrik arasındaki bağı incelemek istemiştir. Bu deneyin sonucunda yıldırımın artı ve eksi yüklerden oluşan elektriksel bir olgu olduğunu keşfetmiştir.

Tarihte Elektirik Kullanımı Kaç Yılına Dayanıyor

İtalyan fizikçi Alessandro Volta, çinko ve gümüş arasına tuzlu bir sıvı ilave ederek elektrik akımı elde etmiş oldu. Bununla beraber elektriğin depolanabileceğini kanıtlayarak pil yapmasıyla en büyük gelişmelerden biri gerçekleşti.

  1. yüzyıllarda elektrik sanayilerde kullanılmaya başlanmıştır. 1873 yıllarında bazı hatlarda elektrik enerjisi iletimi mümkün olacağı kanıtlandı.

Edison diyot lamba modelini tarih 1879 yıllarında yaparak ilk akkor lambayı yaptı.

İlk elektrik üretimi ve dağıtımı Newyork’ta tarih olarak 1881’de başlandı. Bu başlangıçla beraber telgraf ve telefon icat edildi.

Elektriğin bulunmasıyla beraber birçok sanayi devrimiyle hayatımıza giren makinelerde kullanılan buhar yerini elektrik enerjisine hızla vermiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here